Основна и x86 архитектури

Shaker

Active Member
Joined
Aug 19, 2008
Messages
611
Reaction score
145
Въпросите и отговорите имат за цел да покажат моите познанията по компютърна архитектура и някой по-общи дейности на x86 базираните системи.

1. Каква е разликата между симплексна и дуплексна шина?
Броят на пътеките в дуплексната е два пъти по-голям от симплексната.

2.Колко често се обновява часовникът за реално време в CMOS RAM паметта?
18.2 (осемнадесет цяло и два) пъти на секунда.

3.Какво е CPUID?
Инструкция на асемблер, която връща информация за процесора.

4.Схема 8259А се използва в x86 компютърната архитектура като:
Контролер за входно-изходни прекъсвания.

5.Какво е "Gate A20"?
Система за блокиране на 20-тата пътека от адресната шина.

6.Колко е максималният размер памет поддържана от 32-битовите процесори?
4GB

7.Какво отброява Timestamp Counter регистъра в съвремените x86 базирани процесори?
Броят на тактовете откакто е стартиран процесора.

8.Кой от трансферите се оказва по-бърз?
Серийно предаване - предава се само по един бит на такт.

9.DDR паметта е динамична памет с два пъти по-голяма скорост от предшественика си: SDRAM. Защо?
Защото проявява активност два пъти на всеки такт на тактовата честота.

10.Каква е разликата между двуядрен процесор и два логически процесора с Hyper-Threading Technology(HTT)?
2-та логически процесора с HTT имат обща система за изпълнение на инструкции.


11.В система с повече от един процесор и/или ядро, всяко ядро/процесор получава уникален номер (ID) от BIOS. Как се нарича този номер?
APICID

12.Какво е особеното на системи без ACPI (Advanced Configuration and Power Interface)?
Не могат да се изключват софтуерно (опцията Turn Off в Windows не спира компютъра).

13.Кое напрежение е активно на дънната платка при ATX тип захранване, дори когато компютърът е изключен, но захранващият кабел е включен в захранването?
+5V SB (Stand-By)

14.Колко е размерът на входно/изходното пространство при x86 базираните архитектури?
64KB

15.Какво ви е необходимо за да изтриете съдържанието EPROM памет с цел препрограмиране?
Ултравиолетова светлина.

Тези въпроси и отговори бяха от един мой тест,които не ми го одобриха..(не е нужно да казвам в кой сайт)
Тези който ще искат да се занимават за напред с хардуер е добре да ги знаят =)
Това което съм го написал в син цвят
съм го направил така,защото много хора бъркат двуядрен процесор и два логически процесора =)
На някой може да не му са нужни тези неща,но знам ли..някой може да иска да се занимава за напред с хардуер както мен и ще са му от полза =)
Успех!